Tipy na výlety a zajímavá místa
Kdysi bývala Mahdia pouhou nevýznamnou vískou ve středním Tunisku. To ovšem jen do okamžiku, kdy zde v roce 1908 místní rybář chytil podivný úlovek: děravý hrnec, jež se ukázal býti více jak dva tisíce let starý. Tím se zažehnula archeologická jiskra a horečka původně malého městečka. Vrak staré řecké lodi vydal celou řadu dalších historických skvostů, které můžete dnes spatřit v muzeu Bardo v hlavním městě.
Mahdia samotná nabízí k vidění tureckou pevnost (Borj Mahdia), rybářský přístav, pozoruhodnou vstupní bránu do medíny zvanou Skifa Kahla, maják Cape Africa a námořnický hřbitov. Místní medína leží na poloostrově, obklopená ze tří stran mořem, a do dnešních dnů zde bydlí lidé, přestože hlavní a zejména modernější rezidenční čtvrti se nacházejí na předměstí, západně od medíny.
I méně zdatní turisté zvládnou výlet k amfiteátru El Jem (také psáno El Djem), který je od Mahdie co by kamenem dohodil. Římany postavené koloseum vzbuzuje dojem už z dálky, když se k němu blížíte. Z ploché olivovníky poseté roviny až nepřirozeně vyvstává třetí největší římský amfiteátr zbudovaný císařem Gordianem. Aréna, jíž svého času konkurovala jen římská a neapolská konkurentka, se dochovala ve skvělém stavu. Od roku 1979 figuruje na seznamech UNESCO.
Tato impozantní ukázka římské moci a stavitelství má pohnutou historii. Ve 2. století zde stávalo již Caesarem založené město Thysdrus, toho času již bohaté, mocné a prosperující. Hlavním obchodním artiklem byl kvalitní olivový olej, jenž hojně nakupovali římští obchodníci. Tehdy se Thysdrus chlubil přepychovými vilami, lázněmi, uměleckými díly, mozaikami a slávu a bohatství města měla korunovat právě nová aréna, které nahradila již stojící, starý amfiteátr.
Třípatrový amfiteátr s kapacitou 35 000 diváků byl dokončen roku 230. Aréna se vypíná do výšky 38 metrů, dlouhá je 148 a široká 122 metrů. Po dokončení se do Thysdrusu začali ihned sjíždět mocní, zábavychtiví a bohatí, aby sledovali gladiátorské zápasy.
Amfiteátr nevyřadil z provozu ani fakt, že byl v 17. století částečně poničen - v 70. a 80. letech minulého století byly zahájeny restaurační práce a koloseum dodnes slouží ke kulturním účelům . Cesty si k němu najdou tisíce zvědavých turistů. Nejideálnější je navštívit jej brzy z rána, jelikož po desáté ranní místo zaplní četné autobusy s dychtivými návštěvníky. Vstupné činí několik denárů a vstupenka platí i cca 500 metrů vzdáleného muzea. V přízemí amfiteátru se promítá dokumentární film ve francouzštině. Kromě arény a muzea je v El Jemu k vidění také zrekonstruovaná římská vila. Pokud se do El Jemu chce vypravit po vlastní ose, nejlépe uděláte, když si vezmete louage (sdílené taxi), jehož stanice je asi 250 metrů od amfiteátru. Otevírací doba amfiteátru je od 8:00 od rána do 19:00 (v zimě do 17:30) do večera.
Pobyt na tuniském pobřeží si můžete také zpestřit výletem na Saharu. Výlety do pouště nejsou nejlevnější a obvykle budete nuceni využít nějaké cestovní kanceláře, protože čas od času platí zákaz cestování jednotlivců. Výlety se pořádají ze všech tuniských letovisek na východním pobřeží, ale z Mahdie (kromě Djerby) je cesta relativně nejkratší. Vyjíždí se brzy ráno, obvykle balíček zahrnuje oběd v Gavse, na okraji pouště. Poté přesednete do terénních džípů a cesta vede do oáz. Uvidíte místa, kde se filmovaly slavné Hvězdné války. Výlety se nabízí v různých variantách. Pokud nemáte hluboko do kapsy, lze si objednat i výlet dvou či tří denní, kdy například přenocujete v Neftě a následně si ještě prohlédnete slané jezero Chott el Jerid. Branou Sahary je město Douz, kde je příležitost najmout si k vyjížďce velblouda, či se jen tak projít písečnými dunami.